Pred nami je Velika noč in občutek imam, da jo praznujemo verni in neverni. Če ne druga, je te dni na mizi vsaj šunka in nekaj hrena. Če v hiši zadiši po sveže pečeni potici, pa še toliko bolje. Pri nas doma vsak veruje v kaj svojega. Od nekdaj. Pa vednar smo od nekdaj barvali jajca, pekli potičke, jedli šunko, ribali hren in kar je bilo najboljše – okoli hiše oz. vikenda po grmičkih iskali darila, ki jih je za nas pustil velikonočni zajček. Lahko bi rekli tudi, da ima vsako tele svoje vesele (posebej velja za celjski okoliš;-), ampak mislim, da je za otroke vedno to eno takšno posebno doživetje. In tako nadaljujemo to tradicijo naprej.
Se pa stvari kljub vsemu spreminjajo. Če ne drugače, se to najbolj odraža v kulinaričnih trendih. Skozi obdobja smo prišli od striktnega izogibanja maslu in nadomeščanju tega z Ramo ali Becelom do pitja čaja z maslom in pitanja s kar se da veliko maščobami – seveda ne z rastlinskimi. Velika noč iin njena tradicionalna kulinarika je torej kot nalašč za to vrsto prehranjevanja – meso, jajca, smetanov hren, edina težava nastane pri potici. Ta je sicer OH bomba – če se ne odločiš in jo narediš v skladu z LCHF usmeritvami. Jaz sem tole LCHF potratno potico naredila že pred leti, pa je ostala neobjavljena. Nekako mi je ušlo. Pozabila sem. Kako tudi ne, v tem mojem tempu povsem zlahka kaj uide iz načrta. Pa mi svakinja oni dan reče, da je videla na spletu potratno potico brez moke in jaz pripomnim, da ja, itak sem kjo jaz že zdavnaj naredila – češ, a mojega bloga pa ne bereš (hec, Klavdi;-) in danes zjutraj ugotovim, da moje odlične LCHF potičke sploh ni “gor”. Je sicer presna pehtranova, ki je mimogrede, odlična, tele pa sploh nisem objavila. Pa vprašam FB sledilce, če bi iemli recept in odziv je neverjeten. In zopet sem pečena zvečer pri računalniku, da spišem to objavo za moje drage bralce. Ker vas cenim. Ker vem, da jo boste spekli in z mano delili trenutke sreče in ponosa.
Pa še to – pehtranova potica morda velja za bav bav priprave – pa sploh ni res. V bistvu lahko gre manj narobe kot pri klasični potici, pa še vedno je okusna in sočna, kar za klasično niti ni rečeno. Tako da – lotite se je – katerekoli.
SESTAVINE (podolgovat pekač, dolžina 33, širina 13 cm, višina 16 cm):
Zunanje testo (v klasični kvašeno):
- 250g mascarpone ali svežega (npr. Philadelphia) sirčka
- 4 žlice fino mletega indijskega trpotca
- 3 žlice eritritola (npr. Sukrina)
- 8 žlic mletih mandljev
- 1 žlička vinskega kamna
- malo naribane limonine lupinice
- 3 jajca
Svetli biskvit:
- 2 jajci
- 3 žlice eritritola (npr. Sukrina)
- 5 žlic mletih mandljev
- vanilijev ekstrakt (ali postrgan vanilijev strok)
Temni bisvit:
- 2 jajci
- 3 žlice eritritola (npr. Sukrina)
- 2 žlici kakava
- 4 žlice mletih mandljev
- vanilijev ekstrakt (ali polovico postrganega vanilijevega stroka)
Orehov nadev:
- 200 g mletih orehov
- 1 žlica ruma
- 2 žlici eritritola (npr. Sukrina)
- 1 dl smetane
- 1 žlica kakava
- mleti cimet
Skutni nadev:
- 2 rumenjaka, 1 jajce
- 250 g pasirane skute
- naribana limonina lupinica
- 3 žlice eritritola (npr. Sukrina)
- vanilijev ekstrakt (ali polovico postrganega vanilijevega stroka)
PRIPRAVA:
Za zunajne testo v skledi zmešamo jajca, sladilo, limonino lupinico in mascarpone. V drugi posodi zmešamo mlete mandlje, indijski trpotec in vinski kamen. Suhe sestavine dodamo k mokrim in jih zmešamo v kepo, ki jo zavijemo v platično folijo ali vrečko in damo počivat v hladilnik za najmanj eno uro.
Za svetli biskvit stepamo jajci s sladilom, da zmes naraste in postane bledo rumene barve. Dodamo vanilijo in mandlje ter previdno umešamo do gladkega. Zmes vlijemo na pekač (isti, ki bo potem tudi za potico), prekrit s paki papirjem in pečemo približno 10 minut pri 180 stopinjah Celzija.
Za temni biskvit stepamo jajci s sladilom, da zmes naraste in postane bledo rumene barve. Dodamo vanilijo, kakav in mandlje ter previdno umešamo do gladkega. Zmes vlijemo na pekač (isti/ali celo enak, če jih imate več, ki bo potem tudi za potico), prekrit s paki papirjem in pečemo približno 10 minut pri 180 stopinj Celzija.
Za skutni nadev dobro premešamo vse sestavine iz nabora.
Za orehov nadev skoraj do vretja segrejemo smetano, jo prelijemo čez mlete orehe, nadev osladimo in dodamo še cimet, kakav in rum.
Sledi sestavljanje potice:
Testo iz hladilnika damo med dve plasti peki papirja in ga razvaljamo kar se da tanko in kar se da na lep štirikotnik. Testo mora biti takšne dimenzije, da lahko na koncu z njim obložimo celoten pekač in ga na koncu še prekrijemo. Testo najlažje preložimo v pekač direktno s peki papirja.
Na dno testa namažemo polovico orehovega nadeva, naj položimo plast temnega biskvita. Nanj namažemo skutni nadev, najn pa položimo še svetli bisvit, ki ga premažemo z drugo polovico orehovega nadeva. Čez vse to položimo še zunanje tsto, ki smo ga prihranili pri valjanju in polaganju v pekač.
Potico nekajkrat preluknjamo s palico za ražnjiče, da se bo lepo prepekla skozi vse plasti. Pečemo jo še približno 35 minut pri 180 stopinjah Celzija.
Pozdravljena,
recept izgleda noro dobro. Me pa zanima v čem je “finta” indijskega trpotca in ali bi ga lahko s čim nadomestila.
Lepe praznike in lep vikend, Vanja
Vanja, indijski tropotec je v vlogi veziva, saj dobro absorbira vlago in hkrati v stiku z njo naredi lepo želatinasto strukturo – posledično večjo rahlost, manjšo drobljivost. Lepe praznike tudi tebi!
Super recept, še boljša je v resnici.
Delal z dvojno količino živil v modelu za torto. Čas pečenja 60 minut.
Njimi, pa lepe praznike !
Edo
Tudi meni je uspela tale potička. Ponovim za božič.