Creme brulee bi moral biti zaščiten. Biti bi moral inštitucija. Zakon. Dejstvo je, da je lahko creme brulee, kot ga strežejo vsepovsod po svetu, kot znano francosko sladico, vse od zdrizastega pudinga do mojstrovine, kakršni ni para. Zato se vam za domačo pripravo splača poiskati pravi recept. Meni je tale zelo všeč. Seveda se lahko rabarbaro mirno izpusti, a pri nas jo obožujemo.
SESTAVINE:
- žlica masla
- 300 g rabarbare
- žlica medu
- 3 dl smetane
- 1,2 dl mleka
- 2 vanilijeva stroka
- 5 velikih rumenjakov
- 60 g sladkorja
- malo rjavega sladkorja za skorjico
Pečico segrejemo na 140 ° C.
V veliki ponvi segrejemo žlico masla, dodala nasekljano rabarbaro, med in semena iz vanilijevega stroka. Na močnem ognju pražimo 5 minut – toliko, da se rabarbara zmehča in na robovih rahlo karamelizirala. Porazdelimo jo po šestih majhnih posodicah za narastke.
Smetano in mleko skupaj s postrganim vanilijevim strokom segrejemo in odstavimo tik pred vretjem. Medtem stepemo rumenjake s sladkorjem. Vročo smetanasto mešanico prelijemo čez rumenjakasto zmes in ves čas mešamo. Tekočino prelijemo skozi gosto sito, pustimo nekaj minut, da se na površju naberejo penice. Te odstranimo in zmes razporedimo v posodice, ki se jih lahko peče.
V velik pekač natočimo toplo vodo, da sega do polovice posodic oz. vsaj do polovice kreme. Pečemo oz. kuhamo v pečici 45 minut.
Posodice odstranimo iz vode in kremo dobro ohladimo. Preden postrežemo creme brulee, po vrhu potresemo malo rjavega sladkorja in ga s pomočjo brenerja karameliziramo.
NASVET: Če brenerja nimamo, lahko creme brule karameliziramo v pečico, pod zelo vročim žarom – 240 °C, 2 minuti ali pa naredimo karamelo na štedilniku (v kozici raztopimo in karameliziramo malo sladkorja) in tekočo karamelo prelijemo čez kremico.
NASVET +: Iz postrganih vanilijevih strokov si lahko sami pripravimo vanilijev ekstrakt (več vanilijev strokov prelijemo z vodko in po mesecu dni dobimo domač, naravni vanilijev ekstrakt) ali pa strok preprosto porinemo med sladkor v sladkornici in dobimo vanilijev sladkor.
Kremice morajo biti na sredini še rahlo želatinaste. Ohladila sem jih in čakala, da bo prišel čas za serviranje. Na ohlajene kremice sem potrosila nekaj kristalnega sladkorja in jih za nekaj minut dala v pečico pod žar, ki sem ga segrela na max. Ves čas sem stražila pri vratih pečice, da se mi skorja ne bi zažgala. Ja, če bi imela kuhinjski “prener” bi bila stvar še bolj enostavna;-)
Ste ga že delali? Ste ga že jedi? Kje je bil najboljši?
meni je bil najboljši v restavraciji Medeira(ne vem, če se točno tako reče), mislim da je bila neka posebna verzija s kavo…bilo je BOŽANSKO, skoraj bi polizala še skodelico:P
najboljšega naredi moja žena – z gosjimi jetri in malinami … priporočam investicijo v brenerček – se splača!
še vedno čakam na recept iz dvoboja:nežna korenčkova juha s pokrovačami,rižota z jurčki,žajbljem in pomarančo in prosim še za jagodni mouss ki je bil v kozarčku. Prosim,če vam ni odveč?
Medeira – ima tudi sicer dobro hrano? Še nisem bila tam.
Bi žena zaupala recept, da lahko probamo še takšne vrhunske mojstrovine? Brener bom pa imela ja, ko bom velika;-) zaenkrat pa še stopicam z majhnimi koraki…
Lidija, pridejo tudi ti recepti na vrsto – rada bi jedi še enkrat pripravila, da jih še malo izpilim…
Prav takega z rabarbaro sem delala pred časom. Z brenerjem je hudič – imela sem enega mini, katerega mi je prijateljica prinesla iz Nizozemske, pa se je dokaj hitro pokvaril. Menda se da tudi z navadnim brenerjem iz Baumaxa. Ima kdo izkušnje s tem??
Za pripravo najboljšega creme brulee-ja nujno potrebuješ brener, to pa zato, da se naredi lepa karamelna skorjica, znotraj pa ostane lepo hladen – to ti žal z žarom v pečici, ko karameliziraš skorjico ne uspe. Investicija pa sploh ni velika, mislim, da take male, za potrebe domače kuhinje dobiš tudi v bauhausu, merkurju….
Jaz delam zelo podoben recept, le uporabljasm samo smetano (brez mleka) ter v smetano ko jo kuham skoraj do vrelišča dam še sredico vanilijevega stroka skupaj s strokom (to seveda ostane v cedilu, ko precejaš).
najboljšiega pa sem jedla v Abstraliji (v odlični restavraciji s pogledom na širni ocean na J pol), a je bil tudi pregrešno drag…v SLO še nisem jedla dobrega, žal…
lp, mMndi
Tudi sam v Sloveniji še niesem dobil dobre zažgane smetane. Creme brulee ima (mora imeti)polno tako željenih kontrastov: hladno vs. vroče, trdo vs. mehko, temno vs. svetlo in sladko vs. grenko (karameliziran sladkor mora biti samo mestoma sežgan do črnega/grenkega). Tega pod žarom ne moreš narediti. Demerara ima polnejši okus od kristalnega sladkorja in se krasno karamelizira. Brener se splača kupiti v trgovini z orodjem (kjer vedno poceni kupiš standardne bombice plina, pa itak ga rabiš še za sto stvari). Tudi sam ga delam le iz smetane, vanilijo s strokom vred kuham od začetka. recept pa sem nekoliko spremenil – smetano kuham kot angleško kremo, da se malo zgosti, preden jo dam v pečico. Tako se semena vanilije lepo porazdelijo po celi globini. Sicer sem pripadnik tistih čistunov, ki pravijo, da vsi drugi dodatki tole le kvarijo.