Pri nas doma čez teden redko jemo meso, zato pa si ob vikendih radi privoščimo kakšen kos kakovostnega mesa, ki ga po možnosti kupimo od rejcev, za katere vemo, s čem so žival hranili. Zelo radi imamo jagnjetino, ki pa jo žal v Sloveniji premalo uporabljamo in cenimo.
Jagnjetina je meso, ki je bogato s proteini, vitamini (vitamin B1, B2, B3, B6 in B12) in minerali. Vsebuje osem osnovnih aminokislin v pravilnih razmerjih, cink in železo. Spada med rdeče meso in je izjemno primerna za ljudi, ki so na shujševalnih dietah. Jagnjetina namreč ne vsebuje ogljikovih hidratov. Prav tako pa je jagnjetina le rahlo marmorirana – ima malo maščob, ki pa jih je povsem enostavno odstraniti, če tako želimo. Jagnjetina vsebuje omega-3 maščobe, ki so v zmernih količinah za človeško telo celo potrebne. Jagnjetina je pogosto vključena v mediteransko prehrano. Ta pa slovi po tem, da je prijaznejša do srca in ožilja. Jagnjetina pa prav tako pomaga zmanjševati raven sladkorja v krvi.
SESTAVINE:
- kos jagnjetine, npr. kare
- peteršilj
- bazilika
- timijan
- česen
- sol in poper
- oljčno olje
- žlica masla
PRIPRAVA:
Meso sem dobro oprala, nato pa s papirnatimi brisačami osušila. Natrla sem ga s soljo in poprom. V ponvi sem ga na oljčnem olju in maslu na hitro popekla z vseh strani. Potem sem ga preložila na pekač in na vrhu obložila z zelišči, ki sem jih predhodno strla v možnarju. Meso sem nato pekla še v pečici približno 15 minut pri 180 °C – toliko, da je v sredini meso ostalo še rahlo rožnato.
Zraven sem postregla krompirjeve tortice s timijanom. Najbolj vesela pa sem bila, da sta tavelika otroka pojedla prav vse do zadnje pikice;-)
Kje pa vi kupujete meso? Kolikokrat na teden je na vašem jedilniku? Pozna kdo kakšnega rejca, ki prodaja jagnjetino?
Mi poznamo rejca ovc, a je iz Avstrije….blizu meje.:)
Bo treba prit v Posočje na kak izlet, pa se spotoma zment za kako jagnje…
če vprašaš mojega očeta, ni kosila brez mesa 🙂 Če pa je že, pa je takoj lačen 🙂 Mislim, da sama zaužijem meso 4-5 x na teden v taki ali drugačni obliki. Jagnje imam rada. Ima pa res specifičen okus, ki marsikomu ne paše. Tudi pri nas doma se občasno nabavi pri enem rejcu, ampak nam to prijatelji uredijo, tako da žal ne vem naziva. Lahko pa se pozanimam, če želiš. Je pa po moje bolj na štajerskem koncu.
Krasen recept. Mi smo oboževalci ter uporabnik začimb in dišavnic. Ta recept nam je pisan na kožo. Še posebno, ker si zelišča naberemo kar doma. Po sistemu; iz vrta v lonec.
Kot pravi predhodnik, v Posočju se dobi zelo dobra jagnjetina, preverjeno.
Predsem pa, uživam v Vaših receptih, pa ne samo v branju, tudi v preizkušanju. Moram reči, da so okusni in enostavni od prvega do zadnjega.
Zimski pozdrav,
Ingrid
Mmmmm, odličen recept 🙂 Mogoče toliko bolj zato, ker imamo domače jagenjčke. Vse info na mailu. Lp, U.
Fino. Se priporočam za kontakt, če je res blizu meje.
Z veseljem gremo na izlet v tiste konce. A vseeno rabim kakšen kontakt, kje se da meska dobiti…
Vsakega kontakta za domačo "robo" sem vesela. Če se boš spomnila, ti bom hvaležna…
Lepo! Me zelo veseli!
Ursa, prosim, če se mi javiš na mail [email protected]. Jaz tvojega maila ne vidim.
Kaj pa če bi ustarili kakšo bazo ponudnikov domače robe.
Jagnjčka ima kolega, na žalost je čakalna doba dolga.
Govedino dobivam iz Tuhinja – eko kmetija, zelo okusno meso.
Pujsa iščem (k bo futran na kuhano hrano, ne na pomije in redila).
Iščem tudi postrvi, ki ne bi bile hranjene s kostno moko.
Zadnjič sem dobil vezo za sire iz Kobariških mlekarn – Planika, ki robo dostavlja v LJ.
Odlična ideja! Sem že veliko razmišljala o tem, pa se sprašujem, ali imam sploh kaj somišljenikov, ki jim ni vseeno. Lepo, da nas je več. Več glav več ve;-)