Čebula izboljša okus marsikateri jedi ali pa popestri kakšno jed sicer bolj neizrazitega okusa. Brez nje si gotovo ne moremo predstavljati golaža. Nekaterim lahko čebula povzroča težave, meni na primer sveža čebula škodi, zato se jo izogibam. Nimam pa problemov s čebulo, ki je termično obdelana, zato jo skušam večkrat uporabiti na meni prijazen način, saj je čebula zelo zdrava.
Čebula je antioksidant in ima obilico zdravilnih učinkov. Znižuje nivo totalnega holesterola in trigliceridov in zvišuje raven dobrega holesterola. Čebula čisti kri, izboljšuje delovanje srca in krvnega obtoka, spodbuja prebavo in preprečuje napenjanje.
Z njo lahko zdravite tudi vneto grlo, deluje proti kašlju in bronhitisu. Hkrati preprečuje infekcije dihal in želodčne ter črevesne bolezni. Njeno redno uživanje zmanjšuje nevarnost obolenja za rakom želodca, debelega črevesa, danke, jajčnikov in grla. Ker je dober diuretik, preprečuje zastajanje tekočin, sečne kamne in artritis.
Raziskave so pokazale, da redno uživanje čebule izboljšuje gostoto kosti. Strokovnjaki jo zaradi tega priporočajo ženskam, ki so v menopavzi.
Čebulna marmelada pa je pravo odkritje čebulnega okusa. Odlično se poda k narezkom, posebej k špehu, brez nje že skoraj ne najdemo trendovskega hamburgerja, fantastično se poda k praktično vsem vrstam mesa.
Nekoč sem nekje prebrala, da je posebej pri čebuli, česnu in ostali zelenjavi, ki raste pod zemljo še posebej pomembno, na kakšen način je pridelana, zato sem od takrat posebej pozorna, da kupim čebulo biološke pridelave. Zelo me veseli, da se ponudba biološko pridelane zelenjave in sadja iz leta v leto veča. Sparova blagovna znamka Natur pur ima zares pestro ponudbo bio zelenjave in sadje, med drugim tudi rdečo čebulo.
SESTAVINE:
- 500 g rdeče čebule
- 3 žlice oljčnega olja
- 0,5 dl rdečega vina
- 2 žlici rjavega sladkorja
- 0,5 dl balzamičnega kisa
- pol žličke soli
- sveže mlet poper
- malo timijana
PRIPRAVA:
Čebulo olupimo in prerežemo čez polovico. Vsako polovico narežemo na tanke lističe. Na oljčnem olju čebulo počasi pražimo, samo toliko, da postaja mehka – ne sme pa porjaveti. Solimo, popramo in dodamo timijan ter sladkor. Premešamo, da sladkor nekoliko karamelizira in zalijemo z rdečim vinom. Čebulo kuhamo na majhnem ognju toliko časa, da tekočina skoraj povsem povre. Nato zalijemo še z balzamičnim kisom in pokuhamo še toliko časa, da dobi marmelada lep svetleč lesk – približno 10 do 15 minut.
Čebulna marmelada se odlično poda k vsem vrstam mesa, predvsem k hladnem mesu v obliki narezkov in je nepogrešljiva v hamburgerjih.
Poskusite, ne bo vam žal!
Dober dan. Krasen recept, ga bom v kratkem preizkusila ????.
Me pa zanima (1) katero rdeče vino uporabiti (2) ali bi lahko tole marmelado tudi shranila v kozarčku in če da, (3) kakšen je rok uporabe.
Pa lep dan ????
Uporabite lahko kakršnokoli rdeče vino, morfa edino kakšnega cvička ne;-) V kozarcku, v hladilniku, se preizkušeno obdrži dva tedna. Več pa ni bilo možnosti sprobati;-)
Ali lahko uporabim navadno, rumeno čebulo z domačega vrta?
Lahko, barva bo pač res bolj rjava… Pa okus malo drugačen, a bistveno po mojem ne.
Sprobano-super.
Hvaležna za ideje.
Recept je odličen. Preizkušen kot priloga različnim jedem. Preizkusil tudi verzijo z belo čebulo, belim sladkorjem in belim Aceto balsamicom.Tudi dobro. Lep pozdrav