Sprehod skozi gozd v teh zgodnjejesenskih sončnih dneh ni samo sprostitev, ampak lahko prinese tudi kolateralne koristi, npr. polno košarico privlačno rumenooranžnih lisičk.
Lisičke imajo zelo značilno in edinstveno aromo, ki nas spominja na cimet. So zelo obstojne in v hladilniku trajajo skoraj teden dni, vendar postanejo še bolj toge. Vsekakor jih je najbolje uporabiti kar čimbolj sveže. Lansko leto sem iz njih pripravila odlično rižoto in nepozabno zeliščno juho z lisičkami, letos pa sem poskusila nekaj novega. Iz mojega dobrega pol kilograma lisičk sem se namenila narediti pito, ki tekne tako topla kot tudi hladna. Poleg tega sem za pripravo testa uporabila moko, ki ne vsebuje glutena, tako da lahko sedaj okus pite komentiram iz prve roke – naravnost odlična.
SESTAVINE:
- ZA TESTO:
- 150 g kvinojine moke
- 150 g prosene moke
- (če nimate omejitev pri hrani, lahko namesto teh vrst moke uporabite tudi 300 g navadne pšenične moke)
- 1 jajce
- 100 g hladnega masla
- 50 g svežega kremnega sira
- žlica hladne vode
- sol
- ZA NADEV:
- 1/2 kg svežih lisičk
- 1 šalotka
- 2 stroka česna
- 2 vejici timijana
- 3 vejice peteršilja
- oljčno olje
- sol in poper
- 3 jajca
- 150 g svežega kozjega sira ali pa navadne skute
- 100 g svežega kremnega sira
- 3 žlice kisle smetane
- pest naribanega parmezana
- sol in poper
PRIPRAVA:
Najprej sem pripravila testo za pito. Iz vseh navedenih sestavin sem na hitro zamesila testo. Uporabila sem kar multipraktik, da se je zmes čim manj segrevala. Testo sem zavila v plastično foliljo in ga pustila počivati v hladilniku dobre pol ure. Vmes sem naredila nadev.
Na oljčnem olju steklasto popražila sesekljano šalotko in na hitro prepražila očiščene in narezane lisičke. Nato sem dodala na lističe narezan česen, timijan, solila in poprala ter pražila še kakšno minuto. Na koncu sem gobam dodala še sesekljan peteršilj in jih ohladila.
V drugi posodi sem stepla jajca, jim dodala svež kozji sir, ki je poskrbel za dodatno pikantnost jedi (če ga nimate radi, ga lahko mirno zamenjate s skuto), svež kremni sir (Philadelphia), kislo smetano, parmezan ter sol in poper. Ko so se gobe nekoliko ohladile, sem jih umešala v jajčno mešanico.
Ohlajeno testo sem razvaljala na pomokani površini in z njim obložila namaščen pekač za pite. Testo sem najprej samo pekla pri 180 °C približno 10 minut. Nato sem ga vzela iz pečice in vanj vlila gobov nadev. Pito sem potem pekla še približno pol ure.
To je bil okusen pozdrav prečudoviti jeseni, ki nam bo postregla z obilo zdravih in odličnih sadežev. Kateri so vam najljubši jesenski sadeži?
to bo ta teden pri nas na menuju definitivno! 🙂
Njam njam njam 🙂 sigurno je zmanjkala v par minutkah
Božansko :). Tole bo ravno za prijateljico, ki je prav tako mora jesti brezglutensko hrano :). Super!
Nujno bo treba po lisičke, ker s tem si mi pa danes zjutraj pocedila sline. Noro dobro izgleda.
Mmmm voham kako diši. Ravno včeraj sem U. rekla da prav pogrešam nabiranje gob. Nisem jih že sto let, pa tko sem rada to počela. Točno to, malo se razgibaš, nadihaš in obenem nabereš večerjo :).
Mmmm. Prav voham lisičke. Odlično zgleda.
V soboto sem spekla tole pito in je res odlična! Hvala za recept 🙂
Super – me zelo veseli. In hvala za povratno informacijo, da je pita uspela!
mnjam mnjam. Res odlično. Nisem imel peteršilja in sem dal drobnjak. Mnjam mnjam 🙂 hvala!