Doma narejeni pesto je poletni “must”. To je tisto, kar da pečat temu letnemu času. Vonj po baziliki in praženih pinjolah te malodane zasvoji. Kadar je čas oz. bolje rečeno, kadar smo ga pripravljeni vložiti v izdelavo domačih testenih, takrat pa je užitek popoln. Razlika vsekakor obstaja in kljub temu, da se tudi kupljene testenine ob doma narejenem pestu dobro obnesejo, je jed iz domačih čisto nekaj posebnega. Zadnjič sem jih kot toplo predjed pripravila za naša kanadska sorodnika in moram vam povedati, da je bil nežnejši spol več kot navdušen.
SESTAVINE:
- 500 g ostre moke
- 9 rumenjakov
- 1 jajce
- žlica oljčnega olja
- šopek bazilike
- zavojček pinjol – 70 g
- 1 dl oljčnega olja
- sol
- poper
- nekaj kapljic limoninega soka
- 2 pesti naribanega parmezana (sveže, kakopak)
PRIPRAVA:
Postopek izdelave bazilikinega pesta sem opisala že lansko leto. Kako se izdelave testa za domače testenine lotim jaz, pa letos.
Morda ni odveč poudariti, da je pomembno tudi kakovostno oljčno olje. Okusi so tako različni, da človek ne bi verjel. Sedaj, ko so nas naši prijatelji iz Goriških Brd podučili, kako se oljčno olje degustira šele vidimo, kakšne razlike dejansko obstajajo. Jaz ga v trgovini ne kupim več, četudi mi ga zmanjka.
in prav zares vzameš 10 jajc za pol kile moke?
Nooooro dobro izgleda. Nisem še delala sama testenin, niti pesta. A must za bližnjo prihodnost.
Izgleda fantastično, vendar rajši delam testenine brez jajc. 9 rumenjakov se tudi meni zdi veliko, vendar glede na druge recepte, zaupam Gourmet forever.
Res izgleda super :). Tole bi danes prav pasalo.
Mmm, spet barve združene z okusi. Hrana mora biti v barvah, saj jo najprej sprejmejo oči, nato šele usta in želodec.Na tvojih fotkah je to tako zelo prisotno…
Tole z 10 jajci na 1/2 kg moke se res zdi preseravanje, ki ne prinese pomembnega izboljšanja, ne glede na to, kako to dela Ana Roš in podobni – zgodbe pač. Zadnjič je k moji mizi prisedel kuhar z zvezdico v severni Italiji. Navdušen nad njegovo pašto sem ga vprašal za recept: 1 jajce na 10 dag moke in nič drugega.
Milena, jaz delam testo tako. Seveda bi lahko vzela manj jajc, če bi dala celo jajce ali pa dodajala vodo, a meni so na tak način najboljše testenine. Tudi lepo se valjajo, testo je zelo prožno, barva pa tudi nekaj naredi za oči;-)
Tamaras, vsaj pesto poskusi narediti, ker je res čisto druga pesem kot kupljeni.
Lepo se bere tole o zaupanju, in to kljub skepsi;-)
Tudi meni je zjutraj zadišalo, sedaj pa se že drugo polovico dneva borim s slabostjo in glavobolom, tako da … danes nič takšnega:-(
Ja, Hrandica, ti že veš;-) Tudi na tvojih mojstrovinah so močno prisotne barve…res poskrbijo za pozitivo…
Enkrat sem prebrala, da Ana Roš za kilogram moke uporabi 27 rumenjakov. Ni čudno, da so njene jedi tako okusne. Če uporabljaš dobre sestavine, boš najverjetneje dobil dobro jed. Vsekakor pa menim, da testenine iz samo moke in vode ne morejo biti tako okusne kot tiste z jajci. V današnjih časih, ko imamo hrane v izobilju pa 10 jajc res ni takšno preseravanje. In še 9 beljakov ostane;-) za francoske makrone ali pa za meringuo, ki se poleti še kako prileže z jagodičevjem.
Ne dvomim, da so bile tudi testenine kuharskega mojstra, ki je uporabil samo 5 jajc na pol kilgrama moke odlične, saj konec koncev pravo pašto naredi pa le omaka;-)
Hvala za odgovor. Kot razumem, se strinjava. Pa vseeno še nakaj pripomb. V Italiji pa tudi kje drugje (npr. Bakhova usta, francoska pralnica, itd.) bo vsak vedel povedati, da je pašta zelo pomembna in ne le omaka. Mimogrede, v Genovi in okolici bodo vodi za pašto s pestom dodali krompir (in včasih tudi stročji fižol, glej tudi Keller in Ducasse) in tako pridobili več škroba za okus. Ne strinjam pa se s pripombo o preobilici hrane. Resen človek mora spoštovati hrano. Po drugi strani pa vidimo preobilico poceni in slabe hrane, kar je pri nas še posebno velik problem, skoraj tako velik kot slabi potrošniki. Ob tem pa toliko beljakov, ne glede na možnosti (glej Gashi in Child) skoraj ni mogoče porabiti.
Anonimni, nisem prepričana, da se povsem strinjava oz. imam občutek, da predvsem ti ne razumeš povsem tistega, kar želim povedati. Moje glavno vodilo pri kuhi je namreč to, da uporabljam kakovostne sestavine, ne pa poceni in slabih sestavin. Raje pojem manj, pa tisto zdravo in okusno. Seveda so testenine pomembne, a brez dobre omake je vse zaman.
Mimogrede, eno različico Pasta Genovese sem objavila že v lanskem letu https://culinaryjourneybyme.com/2011/08/rezanci-genovese-brez-rezancev.html.
Mi je pa v čast, da (očitno) odličen poznavalec hrane bere moj blog;-)
Vidim, da se je razvila zelo zanimiva debata o porabi jajc pri rezancih. Jaz se v to ne bom spuščala, ker še nisem delala testenin. Vsekakor pa se tole sliši zelo okusno in sveže, pa še za oči spočit. Ljubim hrano v lepih barvah 🙂
seveda nisem mislila nič slabega ali da bi očitala karkoli, le vprašala sem 😉
Milena, vem. Tudi pomislila nisem, da bi bilo kaj slabega – ne skrbi;-)
Da i ja obično na 500g stavljam 5 jaja, s tim da dio stavljam cijelih, a dio samo žumanjke. Moram probati kako se tijesto ponaša kad je toliko jaja i to samo žumanjci, do tada se ne mogu prikloniti ni za ni protiv. Iz dosadašnjeg iskustva mi se čini da bi doista moglo i ne biti previše, jer bjelanjci su zapravo ti koji čine veći dio jajeta, a osim toga i više vlaže tijesto, ali ga kasnije i više ožilave, tako da mi zapravo ima logike da bi priča sa samim žumanjcima, čak i u ovom broju funkcionirala.
U svakom slučaju, toliko žumanjaka im daje fantastičnu boju! 🙂
Všeč mi je, kadar/če se ljudje pod svoje izjave podpišejo, pa čeprav le z nickom. Sicer pa, zanimiva debata.