Ta prigrizek prihaja iz Bližnjega vzhoda, pa je hkrati doma na zahodu. Prodajajo ga na ulicah v vseh velikih velemestih, od New Yorka do Pariza. Nepoznavalca bi lahko morda za trenutek prepričal, da je narejen iz mesa, a v resnici ni v njih nič mesnega. Osnova Falafel je čičerika – prepogosto prezrta stročnica, ki je zelo zdrava. Raste kot stročnica v kratkih rahlo napihnjenih strokih z enim do tremi svetlo rjavimi semeni, ki so zgrbančena, okrogla, malo večja od graha, blede rumene, lahko tudi skoraj rdeče barve. Čičerika čisti prebavila in spodbuja delovanje ledvic. Vsebuje kalcij, magnezij, fosfor, kalij, cink, mangan, betakaroten ter veliko folne kisline. Je vir rastlinskih beljakovin.
Zato jo jejte! Na več načinov – tale je le eden od možnih.
Čičeriko sem namakala 24 ur pred uporabo v veliko vode. Naslednji dan sem jo dodobra odcedila, stresla v multipraktik in dodala 2 mladi čebuli, 2 stroka česna, šopek peteršilja, žličko mlete kumine, žličko začimbne mešanice garam masale, žličko kajenskega popra, žličko pecilnega praška – vinskega kamna, sol in mleti poper. Vse skupaj sem temeljito zmlela. Če bi se držala receptov, bi na tej točki izgubila voljo do priprave Falafelov doma, saj v tej sestavi sestavine ne držijo dovolj skupaj, da bi se masa sprijela v čvrsto kroglico. Lovljenje zažganih drobtin po vročem olju ni ravno moj namen ali pa končni cilj, zato masi na tej točki dodam žlico ali dve riževe moke. Verjetno bi lahko uporabila katerokoli, a riževa ne vsebuje glutena, zato poskrbim, da bom lahko tudi jaz okušala to dobroto.
V bistvu je ta žlica riževe moke rešiteljica mojih Falafelov. Zato bom naslednjič, ko mi bodo skušali na ulici prodati to foro, da ne vsebujejo nobene moke, malo bolj raziskovalna in jih bom vprašala, kaj pa uporabijo za vezavo. Ni šans, da ostanejo takole lepo skupaj brez kakršnegakoli dodatka.
To je vse. Zdaj samo še zaromajo v olje, kjer čičerika dobi oreščkasto mesni okus in to je to.
Zraven se prileže kakšna omaka na jogurtovi bazi, lahko z dodatkom Tahinija (sezamove paste) ali pa samo čilija za popestritev. Ponavadi Falafel postrežejo v lepinji z dodatkom zelenjave in katere od prej naštetih omak, a tudi brez kruha je zadeva fantastična. V vsakem grižljaju je okus Bližnjega vzhoda, zaradi garam masale Indije in na sploh vzhoda, saj pri kajenskem popru nisem bila preveč varčna 😉
Aja, ker sem že ravno 1 dan namakala čičeriko, se,jo namočila malo več in jo ostanek skuhala do mehkega, potem pa iz nje naredila še Humus – namaz iz čičerike in Tahinija – ultra zdrava in okusna malica.
Vsakič, res vaskič, ko berem tvoje recepte se mi cedijo sline. Pečico imam že popravljeno, zdaj pa nimam časa za takšnole posvečanje kuhi. Kuham le bolj na hitro pripravljene stvari, razen čez vikend, če sem doma, kar je bolj poredko saj NARAVA VABI!!!
Mi lahko poveš kje si dobila vinski kamen in masalo? Vinski kamen že nekaj časa iščem, verjetno ne po pravih trgovinah, pa ga ne najdem. Imam recept za kruh z vinskim kamnom, ki bi ga rada preizkusila….
Želim ti veliko gurmanskih idej, da bomo še ostali kaj preizkusili…:-):-)
Oboje vinski kamen in garam masala se dobi v večjih supermarketih, na oddelku zdrave hrane (jaz ponavadi te stvari kupujem pri sosedu – je res dobro založen). Garam masala je pri bio začimbah v ličnih škatlicah – imajo vse sorte začimb, vinski kamen pa je ponavadi skupaj s sušeno bio limonino lupinico.
Helena, hvala za tvoje pohvale! Strinjam se, da je potrebno dneve izkoristiti in biti čimveč zunaj – jesti je pa tudi treba 😉
Oglasi se še kaj…
Njamnjam, sem vegi-punca in so se tud' meni pocedile sline 🙂
Recept imam že nekaj časa označen v knjigi od Novakovih 🙂 in zdajle sem šla prav preverit kako stoji z moko. Ne, una Teta in Stric je nimata med sestavinami, bom dopisala 🙂
Tvoji mok'ci se reče "male tajne velikog majstora" 🙂
Nimam kakšnega splošnega predsodka do moke. Juhe pač ne gostim z njo, ampak tukaj je dober argument – le zakaj bi se živilo čezinčez prepojilo z oljem.
Ja Piščanček – moke ponavadi ne najdeš v receptih za falafel, to sem jaz dodala, ker so mi prej vedno razpadali ali pa se že celo v osnovi niso sprijeli v kroglice… enkrat sem dodala parmezan, je bilo bolj kot nič, sedaj pa sem imela doma riževo moko in sem probala še s tem (ker pač navadne moke z glutenom ne smem) – priporočam, res – saj ni treba veliko, kakšno žlico pa je dovolj…
Ne boš najbolj ponosna 🙂 ampak evo, sm' naredila…
Maso sem naredila po navodilih, potem pa ne Nekdo, ki trenutno pazi na svojo prehrano 🙂 izrazil željo po necvrtem. Torej, iz falafel-mase sem oblikovala "žličnike", na peki papir, po površini premazala z oljčnim olje in spekla v pečici (ventilacijsko). Ami-njami 🙂 Primerjave s klasičnimi falafli ne morem dat, ker jih še nisem jedla 😮
Sem navdušena nad tem, da si poskusila drugače – zdaj jih bom z veseljem naredila pogosteje, saj tudi sama načeloma ne jem cvrtja – morda enkrat ali dvakrat na leto. V zelo kratkem sprobam tole tvojo – bolj zdravo varianto in poročam, kakšni bodo zdravi v primerjavi z "originalnimi".
Hvala za poročilo in nasvet;-)
Preskušanje mojega eksperimenta na lastno odgovornost, pred uporabo se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom 🙂
Raje ne pomislim, koliko čičerike sem v osnovi namenila za falafel-maso, vsekakor preveč za en obrok dveh oseb… Danes sem ponovila vajo :-0 z novo različico: dodala sem cca. 200 g ribanega ementalca. Ker moja ljubezen do sira rahlo meji na blaznost, je bilo tole No.1 🙂 klik p.s. ne gledat peki-papirja, večkratna uporaba le-tega je moj eko-fetiš 🙂
Videti je slastno. Sir je pa sigurno samo še dodal k slastnejšemu okusu končnega izdelka – mmm – tudi to bom sprobala naslednjič – pol mase brez, pol pa s sirom.
Jaz sem pomotoma čičeriko skuhala, a mi s kuhano ne bo uspelo? Raje vprašam preden začnem packat, stran metat čičeriko se mi pa res škoda zdi. Raje jo naredim v solati. 😉
Binka, predlagam, da kuhano res raje uporabiš v solati ali pa jo suho prepraži s kakšnimi začimbami in soljo, pa jo uporabiš za grickanje. Za Falafel mora biti surova in namočena.
Ne pozabite, da najboljsega dobite na Trubarjevi ulici 40 v Ljubljani. Tam ga delajo po originalnem, palestinskem receptu. Brez dodatkov moke, jajc, drobtin,…
Super, morda pa kdaj poskusim tudi tam.
tudi to bom probala…ker sem delala falafle po marsikaterem receptu sem lovila drobtine po olju, razpadale so se ipd…uglavnem pi….rija 😉
komaj čakam, da sprobam tale easy recept ;)se že sline cedijo
Jaz jih delam brez moke, uspejo, dodam pa limonin sok.