Prijateljica mi je prinesla skoraj pol kilograma skodranega peteršilja in greh bi bil vsega zamrzniti, saj bi s tem veliko izgubil tako na okusu kot na vitaminih. Vsebuje namreč velike količine mineralov, predvsem železo, mangan, kalcij in baker. Zato je redno uživanje peteršiljevega soka izjemno učinkovito pri odpravljanju anemije. Kalcija vsebuje kar dvakrat več kot primerljiva količina kravjega mleka. Vsebuje tudi veliko vitamina C, beta karotena pa ima celo več kot korenček. Ker je zelen, je očitno, da vsebuje tudi klorofil, za tega pa vemo, da je med najpomembnejšimi snovmi, ki jih lahko vase vnesemo s hrano.
Tako kot pri ostalih zeliščih in rastlinah, ki vsebujejo eterična olja, naj bodo tudi s peteršiljem previdne nosečnice.
Poleg omenjenega za peteršilj velja še, da blaži krče gladkih mišic, ureja menstrualne težave, pomaga pri izkašljevanju, deluje protimikrobno, blaži notranja vnetja, pomaga pri odpravljanju težav z ledvicami in ostalimi sečili, odpravlja vetrove in slabo prebavo, če ga žvečimo, odpravlja slab zadah in ima pozitivne učinke na kožo.
Zato sem se odločila, da pripravim peteršiljevo juho, v kateri bo peteršilj igral glavno vlogo in okrepil naše zdravje. Navdih zanjo sem dobila v knjigi Andreja Kuharja – Kuharjeva knjiga.
120 g opranega peteršilja sem na hitro blanširala v rahlo osoljeni vodi. V kozici sem na žlici masla zarumenela 1 sesekljano šalotko, ji dodala peteršilj in zalila s kančkom belega vina ter na hitro podušila. Nato sem dodala 0,5 l goveje osnove in še žlico masla. Na hitro sem pokuhala, dodala še 3 dl smetane in vse skupaj na majhnem ognju kuhala največ 3 minute. Potem sem juho zmiksala s paličnjakom.
Preden sem jo postregla, sem jo še enkrat pogrela, solila, poprala in odišavila s kančkom limoninega soka. Čisto na koncu sem dodala še 2 žlici stepene smetane.
Juha je bila tako dobra, da sem jo potem naredila še enkrat in uporabila še enkrat toliko peteršilja, tako da smo bili zbombardirani z vitamini in minerali.
hm, na kateri točki gre v juho blanširan peteršilj? Mogoče ne berem prav =(
Pa še eno vprašanje – je vino nujno? Jaz načeloma ne maram kuhati z vinom, pa doma ga tudi ponavadi nimamo in se rada izognem, če se le da.
In še tretje vprašanje: kakšen je pa recept za peteršiljev sok? Vseeno v juhi že izgubi hranilne vrednosti, v soku verjetno manj?
In kot zadnje, hvala za vse te super recepte =)
Špela mene pa zanima, kje kupiš te steklene kozarce…ful so lepi (te vedno pozabim vprašati) 🙂
Mmmm, spet ena neznansko slastna ideja…
Ravno prav za ta čas, ko je peteršilja še vedno precej na vrtu.
Kuharca, blanširan peteršilj daš na zarumenelo šalotko – pred tem ga odcediš in morda malo narežeš, da ni potem preveč dolgi za mali paličnjakov propeler;-) Vino lahko sevda izpustiš. Jaz delam vse sveže sokove v Omega ožemalniku. Dodaš mu samo še par kapljic konopljinega olja, da se lažje absorbira.
Vesna, kozarce sem kupila že v Merkurju, pa v Intersparu, pa Leclercu – nimajo jih vedno, zato kadar jih imajo, vedno kupim kakšnega;-)
Majcha, le naredi juhico – ne bo ti žal. Lp
Za tiste, ki sprašujete, kje imajo te kozarce – povem vam, da jih vedno dobite v Stenko v Trzinu in še cenejši so kot v teh trgovinah. Sicer je pa res, da jih imajo tudi v Mercatorju, Merkurju, Sparu, ampak sploh pozimi jih večinoma ni.
Res so mi všeč tvoji recepti, ker so preprosti in lahko razmuljivi. Hvala za tole, izgleda res okusno 🙂
Ups…razumljivi, sem mislila 🙂
Moja otroka sta precej izbirčna. Ko sem pripravila to juho, sem pričakovala, da bosta spet fuj in fej, a glej ga zlomka: nobenih komentarjev. pojedla vse do zadnje kapljice in želela, da to naredim še kdaj. Sama ne maram peteršilja a je bila juha odlična. Kakšna smetana gre v juho? Hvala za odgovor.
O Vida, lepo! Smetana je navadna – sladka. Otroci so zanimiva bitja;-)