Tile polžki so ena tistih stvari, v katere bi zares z veseljem ugriznila, če ne bi imela problemov zaradi uživanja glutena. Prav v spominu jih imam, kako se okusi cimeta lepo združijo s prelivom in kako prav dišijo po zimi, po decembru. No ja, vonjam jih še vedno lahko in tudi to je nekaj. Poleg tega pa mi je v veliko veselje, ker se jih otroka tako zelo razveselita, da še tople pospravita vsak dva ali pa tri.
SESTAVINE
- 250 ml mleka
- 125 g masla
- 2 jajci
- 1/2 čajne žličke soli
- 110 g sladkorja
- vanilijev sladkor
- 625 g moke
- 30 g kvasa
Iz navedenih sestavin sem zamesila kvašeno testo po ustaljeni praksi. Medtem ko je vzhajalo sem pripravila sestavine za nadev in preliv.
- NADEV
- 210 g rjavega sladkorja
- 35 g cimeta
- 125 g masla
Maslo sem pustila na sobni temperaturi, da se zmehčalo. Sladkor in cimet sem premešala.
- PRELIV
- 125 g mascarponeja
- 100 g masla
- 200 g mletega sladkorja
- limonina lupinica
Vse skupaj sem dobro premešala, da je nastala gladka zmes, ki pa je kljub imenu preliv, v tej fazi še precej gosta, in jo prihranila za čas, ko bodo polžki prispeli iz pečice.
Testo sem razvaljala v pravokotnik in namazala z maslom. Po vrhu sem potresla mešanico sladkorja in cimeta. Nadevano testo sem zavila v dolg zavitek (zavijala sem po dolgi stranici). Z ostrim nožem sem ga razrezala na rezine, široke približno 3-4 cm in jih polagala na s peki papirjem prekrit pekač tako, da je bila “polžja hiška” po eni strani položena na pekač, na drugi pa lepo vidna. Med polžki sem pustila nekaj prostora, da bodo lahko lepo zrastli. Pustila sem jih vzhajati kakšne pol ure.
Pekla sem jih na 180 ° C približno 13 minut oz. do lepe barve.
Takoj, ko so bili pečeni, je vsak za nagrado, da je lepo dišlao po hiši, dobil še žličko preliva, ki se je kar stopila v stiku z ljubkimi cimetovimi polžki.
Tako, lahko rečem, da se je začelo. Vsak dan bo dišalo po čem sladkem, cimetu, limonah, pomarančah, klinčkih, mandljih, lešnikih in še čem. Tudi za škatlico z decemberskimi piškoti moram začeti skrbeti, saj se bo natečaj kmalu iztekel in darilo bo potrbno izžrebancu podeliti. Ste se že postavili v boben za žreb?
Kaj pa če bi jih naredila iz brezglutenske moke?
Koliko polžkov pa nastane iz omenjenih količin? Kako debelo razvaljaš kvašeno testo in koliko časa držijo, shranjeni v škatli za piškote?
Hvala za odg.
Anonimni,
gluten, ki je v moki se med gnetenjem in s pomočjo kvasovk raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa. Zato so kruhi, potice in pecivo iz kvašnega testa tako puhasti in mehki. V mokah, ki ne vsebujejo glutena (koruzna, ajdova, riževa, sojina, prosena) pa tega skrbnika za puhost ni – bi se verjetno dalo kaj približnega narediti, a bi bilo zbito in drobljivo (sploh če še upoštevaš, da se tudii kvasu izogibam). Zatorej zame žal niso, jih pa z veseljem privoščim drugim.
Mondi, priznam, da jih štela nisem nikoli, takole "na uč" pa bi rekla, da jih pride kakšnih 25. Testo razvaljam precej na tanko, na kakšne 3 mm. Najboljši so seveda topli, sicer jih je pa dobro pojesti v dnevu ali dveh. Potem pridejo pa v poštev le še ob skodelici mleka ali čaja, saj izgubijo sočnost.
Lep pozdrav;-)
Tole si že prepisujem :)). Čudovito, cimet voham do sem in spet vse lepo pofotkano.
♥ ♥ ♥