Melancani ali jajčevci so tipična mediteranska poletna zelenjava, ki je lahko nadvse okusna, lahko pa popolna polomija – vse je odvisno od tega, kako jih pripravimo. V tejle različici jih bodo zagotovo vzljubili tudi največji skeptiki, še posebej ljubitelji paradižnikovih omak v kombinacji sira.

Nosečnice, ki so tik pred porodom in bi želele pospešiti dogajanje, širom po svetu pripravljajo to jed, saj naj bi bila naraven sprožilec poroda. Moja izkušnja tega žal ne more potrditi;-)

Če ste ljubitelji melancan, potem vas bodo morda zanimali tudi naslednji recepti:

Vas še nisem prepričala?

Melancani so dober vir prehranskih vlaknin, ki spodbujajo prebavo ter mineralov magnezija in kalija, ki pripomoreta k čvrstim kostem. Kalij in natrij v jajčevcih, dajeta tudi blago diuretične lastnosti. Lupina vsebuje tudi vitamin C in nekatere druge vitamine (A, K, niacin) zato jajčevcev ne lupimo. Grenčine v soku jajčevcev pospešujejo izločanje žolča in lahko spodbujajo delovanje jeter. Jajčevci naj bi delovali tudi blago odvajalno in protibakterijsko.

Ker melancani izredno dobro vpijajo maščobo, se lahko iz nizkokaloričnega živila hitro spremenijo v visoko kalorično in mastno jed. Zato je pomembna njihova predpriprava. Jajčevce narežemo na kolobarje, jih nasolimo in nekaj časa pustimo, da izločijo sok in grenčine. Nato jih osušimo s papirnato brisačo in takšni so pripravljeni za nadaljnjo pripravo in bodo vpili bistveno manj maščobe.

Malancani-parmegiana_02.jpg

 

SESTAVINE:

  • 1 kg paradižnika
  • 4 srednje veliki jajčevci
  • 1 čebula
  • 4 stroki česna
  • nekaj listov bazilike
  • sol in sveže mlet črni poper
  • oljčno olje
  • 300 g mozzarele (po možnostii bivolje)
  • 300 g parmezana (sveže naribanega)

PRIPRAVA:

Najprej pripravimo vse za paradižnikovo omako. V tem času je najbolje, da uporabimo domače sveže paradižnike, saj je razlika v okusu zares opazna. Paradižnike položimo na pekač, na vrhu vsakega paradižnika zarežemo križec in jih pokapljamo z oljčnim oljem. Pečemo jih približno 20 minut pri 200 stopinjah. Tako jih bomo lažje olupili in si kasneje prihranili čas, ko bi jih morali pretlačiti skozi sito, da bi odstranili olupek. Ko se nekoliko ohladijo, jih olupimo in narežemo na manjše kose. Na oljčnem olju na hitro popražimo sesekljano čebulo, dodamo sesekljan česen ter takoj, ko ta zadiši dodamo paradižnike. Solimo in popramo ter kuhamo približno pol ure. V tem času se lotimo jajčevcev.

Jajčevce z olupkom vred narežemo na kolobarje, debele približno 0,5 cm. Kolobarje rahlo nasolimo in pustimo nekaj časa, da začnejo izločati grenčino. Jaz jih po tem koraku rada tudi za nekaj časa okopam v kopeli iz vode, malo limoninega soka in oljčnega olja ter nekaj rezinami česna. Nato jih odcedim in osušim z brisačo – toliko, da ne kaplja od njih. A kopel na nek način prepreči, da bi jačevci kasneje vpili preveč olja. Če vam uspe jajčevce popeči na pravem žaru, nad ogljem, potem bo jed dodatno zažgala, če pa ne, pa bo odlično tudi to, da jih boste pred zlaganjem v pekač popekli na ponvi.

Paradižnikovo omako po želji spasiramo s paličnjakom in v omako umešamo še nekaj sesekljane bazilike.

Pekač rahlo naoljimo z oljčnim olje, nanj položimo prvo plast pečenih jajčevcev, prellijemo z nekaj omake in po vrhu potresemo z naribanim parmezanom in nacufano mozzarrelo. nato ponovimo z novo plastjo jajčevcev, paradižnikove omake ter sira – vse dokler vseh sestavin ne porabimo.

Jajčevce pečemo približno 30 minut pri 180 stopinjah Celzija. Preden jajčevce postrežemo, jih pustimo, da 10-15 minut počivajo v pekaču.

 

Malancani-parmegiana_03.jpg

Tole je zame najboljša jed iz melanzanov in ji je vredno posvetiti ves čas, potreben za pripravo in predpripravo ter pacanje pri kuhanju domače paradižnikove omake. Ko boste poskusili, boste razumeli;-)