Ne dragi moji! To ne postaja veganski blog! Prejela sem veliko vprašanj, da ne rečem zgroženih opazk glede tega, kam sem zašla v pisanju mojih kulinaričnih dogodivščin. Lahko rečem samo to, da je bilo zadnjih nekaj receptov “faza”, v kateri sem se znašla v nekem delu mojega življenja. Od nekdaj sem rada eksperimentirala, si postavljala izzive, na videz ali na prvi občutek nemogoče dosegljive, pa vendar – vedno sem si (samo in edino sebi) dokazala, da se z močno voljo da dobesedno premikati gore. Lahko verjamete, da v resnici nisem dolžna nikomur polagati računov, pa vendar si sama sebi vedno znova postavljam izzive, ki me na nek način polnijo. V resnici niti ne želim pisati o vsem tem, ker potem lahko zakompliciram in zafilozofiram do konca (sploh v tem trenutku, ko imam pod kapo dva kozarčka belega rujnega, ki mi ju je natočil mož, po tem, ko sva s skupnimi močmi skuhala kakšne 14 litrov nekakšnega golaža, ko to v resnici ni – v soboto se bo z omenjenim sladkala na eni strani družba navdušenih nogometašev in navijačev lige prvakov, na drugi pa družba osmih jadralk, ki se bomo odločno uprle letošnji uverturi v poletje in vam postregle s pravim soncem;-)
Naj bo dovolj tovrstnega uvoda in preklopimo na torto, ki je pred vami – čokolada in jagode – večna in klasična kombinacija, ki pač prepriča vse in vsakogar.Tale torta je ultra uporabna, saj lahko tale biskvit uporabite za torte vseh možnih različic okusov (višnjeva, malinova, breskova, kokosova, dvojno čokoladna, borovničeva, ananasova…karkoli vam pride na pamet).
Pripravila sem jo že nič kolikokrat v različnih kombinacijah, pa je nikoli nisem uspela fotografirati – kot lahko vidite, tudi tokrat fotografija ni bila del plana, a mislim, da je to, da objavim na svetovnem spletu recept, ki trga gate in vas lahko reši anytime, bistveno bolj pomembno.
SESTAVINE – biskvit:
- 285 g sladkorja (2 cups)
- 235 g moke (1 3/4 cup)
- 70 g kakava v prahu (3/4 cup)
- 5 g pecilnega praška (1 1/2 tsp)
- 8 g sode bikarbone (1 1/2 tsp)
- 5 g soli (1 tsp)
- 2 jajci
- 235 ml mleka (1 cup)
- 120 ml olja (1/2) cup
- 5 ml vanilijevega ekstrakta (1 tsp)
- 235 ml vrele vode (1 cup)
SESTAVINE – JAGODNA KREMA:
- 200 g bele čokolade
- 300 g maskarponeja
- 2 Philadephia sirčka
- 400 ml smetane
- 10 g želatine v prahu
- 500 g jagod
SESTAVINE – DARK MIRROR GLAZE:
- 8 listov želatine
- 160 ml vode
- 280 ml sladke smetane (navadne – najbolj navadne)
- 400 g sladkorja
- 140 g kakava (presejanega)
POSTOPEK – BISKVIT:
Ogrejemo pečico na 175 stopinj.
Zmešamo suhe sestavine.
Zmešamo mokre sestavine, razen vrele vode.
Obe zmesi vmešamo skupaj, nato dodamo vrelo vodo.
Vlijemo v namaščen (maslo) in pomokan pekač. Po dnu naj bo peki papir.
Pečemo 45-50 minut (če pečemo vsako plast posebej, sicer se peka lahko podaljša tudi na več kot eno uro), oz. dokler ni zobotrebec, s katerim preverimo pečenost, suh. Torta je dobra tudi če ni čisto pečena in je malo “mazava”, se pa tako težje reže.
Naj se v modelu ohlaja 15 minut, nato pecivo zvrnemo iz modela.
Prerežemo in napolnimo s poljubnim nadevom.
POSTOPEK – JAGODNA KREMA:
Belo čokolado stopimo nad vodno kopeljo. Ko se malo ohladi, ji primešamo maskarpone in sirčkov namaz. Smetano stepamo in med stepanjem počasi dodajamo želatino. Stepamo do želene gostote. Smetano primešamo kremi in dodamo na manjše koščke narezane jagode.
POSTOPEK -preliv:
Liste želatine namočimo v 80 ml vode – 15 minut.Segrejemo smetano, dodamo sladkor in preostanek vode. Vse skupaj naj vre 2 minuti, nato odstranimo z ognja.
Umešamo želatino (vključno z vodo, v kateri se je namakala) in kakav. S paličnim mešalnikom zmiksamo do gladkega in ohladimo do sobne temperature, potem prelijemo torto.
Torto okrasimo s celimi jagodami.
Kuhamo in pečemo z glutenom, z vsemi živalskimi primesmi in še vedno igramo sceno “la dolce vita”!
Vse lepo in dobro, ampak: lepo prosim za velikost pekača / št. sladkosnedežev. 🙂
Zdravo, vedno pozabim ja…. tale je 24 cm premera. Lp z Visa;-)
There is a good bonus for your team. culinaryjourneybyme.com
http://bit.ly/2KFdsrU
Vašega bloga ne spremljam redno, vedno pa po njem pobrskam, ko iščem navdih za kaj drugačnega. Ker so nove ideje in drugačni pristopi vedno dobrodošla popestritev in pridejo prav vsakomur, kajne?
Komentar, ki je – če se ne motim – sicer zapisan pod eno drugo objavo o pogrešanju bloga iz prejšnjih let, se mi je zdel milo rečeno presenetljiv, če ne neumesten (da se elegantno izmuznem vsemu, kar bi komu lahko dišalo po sovražnem govoru 😉
Vsakdo, ki je kdaj delal na sebi (tudi v prehrambenem smislu) ve, da sčasoma ali pa v določenih obdobjih črtaš vedno kakšno stvar več kot prejšnjič. Pa ne zato, da bi zašel v ekstreme, ampak da bi si dokazal, da se da. In morda našel način prehranjevanja, ki ti še bolj ustreza od sedanjega.
Ne razumem, kako je lahko nekdo razočaran, ko išče brezglutenski obrok, naleti na nekaj, kar se v bistvu res lahko kvalificira kot vegansko (ampak je brez glutena) in potem še jamra?!
Bistvo mojega sporočila je: s svojim pisanjem ostanite na svoji poti, ker vam gre to zelo dobro od rok. Ker kljub opazkam, ki jih omenjate, smo ostali bralci vseeno dojeli, da journey iz imena bloga seveda niso samo Indonezija in vaša ostala potovanja, ampak tudi potovanja/pot v smislu odkrivanja novega, širjenja kulinaričnih obzorij, izletov v brezmesne ali kakršne koli ‘očiščevalne’ mesece …
Vse dobro vam želim! In zajemajte življenje z veliko žlico še naprej …
Hvala Anna, vaše besede so mi kar ogrele srce. vesela sem, da bistvo pisanja mojega bloga še kdo razume na način, na katerega ga tudi pišem. Pišem ga v osnovi zase, ne za naročnike, ne kot influenserka ali kdorkoli drug. Veseli me, če se v tem kdo najde, če kdo na moji strani najde recepte zase in srečna sem, ko slišim, da marsikomu jedi odlično uspejo in so zelo zadovoljni. To je preprosto vse.
Iz srca hvala!
Dva sirčka Philadelphia? To mislite kakšno gramaturo? Hvala 🙂
Klasično velikost – mislim, da je 175 g pakiranje.
Zdravo, gre v receptu za grenek kakav? Se mi sicer zdi, da je kar precej sladkorja.
Jo pripravim za bližajoči rojstni dan.
Vse dobro.
Grenek kakav ja. Količino sladkorja pa lahko po želji tudi zmanjšate. Jaz ga v biskvitu v zadnjem času res uporabimo samo polovico.