Če bi me kdo vprašal, kakšno bi bilo moje življenje, če bi si ga lahko izbrala, brez vseh omejitev, in ker je pomemben del mojega življenja tudi kulinarika, bi se v opisu zagotovo znašle ribe in vsa morska živež. Če bi lahko vsak dan izbirala in bi imela vsak dan na voljo najboljše sveže ribe, potem je moja izbira jasna – vsak dan bi bilo na jedilniku morje. Obožujem prav vse, kar prihaja iz morja, kar je sveže in naravno. Za vse ostalo iz morja mi pač ni. Zato (verjetno med vsem drugim) pa tudi morskega ni na našem jedilniku toliko, kot bi si želela. Sem pa toliko bolj vesela, kadar uspem dobiti zares svežo robo in še bolj, ko mi uspe iz nje ustvariti tako noro dobre okuse.
Ribje juhe so že od nekdaj svetovna specialiteta in poseben užitek za sladokusce med ljubitelji morskih rib. Najokusnejši, pa tudi najbolj znani sta zagotovo marsejska (fr. bouillabaisse) in provansalska ribja juha (fr. aïgo-saou). Pri pripravi teh delikatesnih jedi je najpomembneje, da ne uporabimo rib z izrazitim okusom, denimo skuše, da uporabimo čim več različnih vrst rib in da so ribe čim bolj sveže.
Marsejsko ribjo juho pripravljamo v dveh delih – najprej pripravimo osnovo, nato vanjo ukuhamo še fileje rib z žafranom. Nekateri celo k temu dodajo še krompir – jaz ga izpustim.
SESTAVINE:
- 1 kg čvrstih belih rib (škarpena, brancin, morska žaba, morski list)
- 200 g kozic
- oljčno olje
- sol
- 1 por (samo beli del)
- 1 čebula
- 1 koromač
- 6 strokov česna
- 500 g dobro zrelega narezanega paradižnika ali pa paradižnikove pelate
- ščepec žafranovih nitk
- zeliščni šopek (stebelna zelena, timijan, lovor, peteršilj)
- nekaj celih poprovih zrn
PRIPRAVA:
Ribe očistimo, filiramo in fileje brez kože narežemo na manjše kose. Te prihranimo za konec.
Za jušno osnovo segrejemo oljčno olje, dodamo narezan por, čebulo, koromač, česen, paradižnik, zeliščni šopek, poper, žafran, sol in ostanke ribe (glave, kosti…). Na majhnem ognju vse skupaj počasi dušimo približno 20 minut, vmes pa večkrat premešamo. Dodamo 2 litra vode in počasi kuhamo še približno 1 uro. Odstavimo od ognja in juho pustimo počivati približno pol ure, da se okusi dodbra prepojijo. Juho prrecedimo skozi veliko gosto sito, pri čemer si lahko pomagamo tudi z zajemlko, da iz sestavin izstisnemo vse najboljše.
Juho ponovno pristavimo na ogenj, zavremo in ji dodamo še koščke rib ter oluščene kozice. Počasi naj še kuha še 10 minut.
K juhi se običajno postreže še Rouille omaka, ki se lahko namaže na kruh ali na krompir ali pa kar tako. Ta se pripravi podobno kot majoneza, le da ji dodamo še pekočo rdečo papriko in česen.
Če ste ljubitelji rib in morske hrane, potem sem prepričana, da vam bo tale juha nadvse teknila – posebej pa se prileže v mrzlih dneh.
mmmm, njami 🙂
Božansko 🙂